reede, 23. oktoober 2015

Rohkem koostööd viib edasi - uus IKT tippkeskus

Füüsikast on vast kõigile tuttav, et süsteemi viimiseks uuele energiatasemele on vaja impulssi väljastpoolt süsteemi. Elektron absorbeerib kvandi ja „hüppab“ järgmise, kõrgema taseme orbiidile. Ehk teistpidi öeldes, kui otsida lisaenergiat süsteemi seest, siis sealt seda ei leia, kirjutab Eesti Arengufondi IKT valdkonna juht Raul Ennus.
Tuues selle paralleeli majandusteadusesse üle, saab niimoodi kirjeldada nn surnud ringe. Näiteks, ettevõtetel pole raha, et rakendada uusi tehnoloogiaid. Kuna uusi tehnoloogiaid ei rakendata, on tootlikkuse efektiivsus ja loodav lisandväärtus madal ning vabu vahendeid investeeringuteks ei teki ka.
Üks värske uudis ja väga hea eeskuju, kuidas näiteks akadeemilist ökosüsteemi uuele tasemele viia, on uus ITEE - Digitaalse võrgustunud majanduse tippkeskus. ITEE on Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Edinburghi Ülikooli ühine initsiatiiv luua Eesti riigi IT taseme ja Edinburghi teadusvõimekuse baasil Eestisse uus rahvusvaheline info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) tippkeskus. Edinburghi partnerülikooli professor Steve Renals tõi ITEE huvirühmade otsustajate koosolekul hea näite, mis väga lihtsustatult on järgmine: et saada ülikooli häid professoreid, on vaja muu hulgas ka hea potentsiaaliga doktorante. Selleks, et meelitada ülikooli häid doktorante, on tegelikult vaja ka häid professoreid ja muud hästi toetavat ökosüsteemi. Ka justkui surnud ring – pole ühtesid ei leia hästi ka teisi ja vastupidi. Samas ITEE näol loodud kolme ülikooli koostööliiduna on võimalik anda süsteemile tugev väline impulss ja viia süsteem kõrgemale orbiidile – parandada ökosüsteemi, muuta oma ülikoolid korraga rohkem atraktiivseks nii professoritele kui doktorantidele. Rääkimata ITEE eesmärgist läbi ühise tippkeskuse initsiatiivi luua tõhus  platvorm finantsvahendite kaasamiseks erinevatest rahvusvahelistest fondidest ja meetmetest ning tippkeskuse põhieesmärgist – aidata kaasa tippteaduse loomisele.
Kui liikuda siit edasi Eesti ettevõtlusmaastikule ja vaatleme näiteks IKT või laiemalt erinevate tehnoloogiate rakendamise määra ettevõtluses, on ökosüsteemiks meie tänased vähese investeerimissuutlikkusega ettevõtted, siseriiklikult keskmise aktiivsusega koostööd (so omavahel ja kohalike ettevõtete suunal) tegevad ülikoolid ja vähene teadmussiire ülikoolide ning ettevõtete vahel. Ehk samuti surnud ring. Ettevõtetel pole kapitali, et kaasata ülikoole, ülikoolidel pole laialdast huvi kohalike ettevõtete vastu, sest neist pole rakendusuuringute tellijaid. Ja kuna uut kapitali süsteemi niimoodi ei teki, jääb olukord vinduma ja ülikoolid teevad pigem koostööd paremini kapitaliseeritud rahvusvaheliste ettevõtetega.
Mis võiks olla see väline impulss, mis viiks samaaegselt – sest ainult nii on võimalik, nagu selgitasime eespool – ettevõtete tehnoloogiarakendamise „süsteemi“ uuele, kõrgemale orbiidile?
Kõrgtehnoloogia rakendamise osas võiks olla selleks tänase teadmussiirde maastiku tugevdamine läbi ühiste initsiatiivide toetamise. Teatud funktsioonides (nagu näiteks ideede ja avastuste kommertsialiseerimine ning tootestamine) ühised lahendused, kuhu kaasata ka rahvusvahelise kogemusega tippeksperte ja investoreid, suudaks pakkuda süsteemile lisatuge ja uut kvaliteeti. Kõrgtehnoloogia rakendamise teema alla kuuluks ka tööstus 4.0 kompetentsi aktiivne arendussuund.
Kesktaseme tehnoloogia rakendamise osas sellise taseme teadmussiirde impulsist pole aga kasu. Ettevõtted, mis täna on mahuka inimtöö või minimaalse tehnoloogia rakendamise tasemel, ei hakka järgmine päev tööstus 4.0 kõrgtehnoloogiat rakendama. Seda ei juhtu vähemalt lähima 10 aasta jooksul - see tehnoloogia jääb täna veel liiga kalliks (kindlasti on siinkohal erandeid). Nende ettevõtete jaoks on vaja teisi hoobasid. Mis need täpselt on, seda peaks ütlema näiteks Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis vaikselt arenev tööstuspoliitika.
Ligikaudu nädal tagasi esitletud Eesti juhtimisvaldkonna uuringust saab välja lugeda, et rahvusvahelistumine ja innovatsioon kui eesmärk, on juhtide seas veel madalam, kui oli 5 aastat tagasi. Kas põhjuseks on juhtide teatav läbipõlemine? Majanduslanguse tagajärg, kus enamik katseid välisturgudele minna kukkus läbi ja mis veel halvem, mitmed olemasolevad ekspordiskeemid langesid kokku? Pettumine ebaõnnestunud katsete tõttu? Riikliku toe ebapiisavus ja usu kadumine ekspordi võimalikusse? Raske öelda, aga kindlasti on see teema, mis vajab põhjalikumat analüüsi.
Kui soovime süsteemis muutusi esile kutsuda, on vaja tugevat impulssi. ITEE tippkeskuse loomine on hea näide kuidas leida lisaenergiat väljastpoolt süsteemi. Kuid suur töö on veel ees, aga vähemalt hea algus on tehtud. Kutsun siinkohal kõiki seda algatust toetama.

9 kommentaari :

sandy ütles ...https://khalejmovers.com

شركة شحن عفش من الرياض الى الاردن
ارخص شركة نقل العفش بجدة
افضل شركة نقل العفش بجدة

_

MNYGM ütles ...

Furniture Moving Company Insect Control Company Insulation Company Company inspection Villas Water leak detection company Company Cleaning Villas home Furniture Moving Company

المتوكل على الله ütles ...

شركة تنظيف مكيفات بالرياض شركة ركن كلين
---------------------

نحن شركة ركن كلين شركة متخصصة في تنفيذ اعمال تنظيف وصيانة واصلاح جميع انواع المكيفات التي تستخدم داخل المنازل والفلل والشركات والمصانع وكافة الاماكن حيث تقدم شركة تنظيف مكيفات بالرياض خدمات تنظيف مكيفات شباك ومكيفات صحراوية ومكيفات شباك ومكيفات سبيلت والتكيفات المركزية باستخدام الوسائل الحديثة ويتم تنظيف الوحدات الداخلية للمكيفات وازالة الاتربة والغبار والاوساخ وازالة الروائح الكريهة العالقة بالمكيف كما يقوم فني مكيفات بالرياض بصيانة واصلاح جودة التبريد وضبط صوت التكيف للمستوي المثالي وغيرها من أعمال الصيانة فقط عزيزي العميل قم بالتواصل معنا وقم بعرض مشكلتك وسوف تقوم افضل شركة تنظيف مكيفات بالرياض بسرعة التواصل معك والوصول إليك حيث ما كنت لعمل اللازم علي الفور فقط قم بالاتصال علي ارقامنا نصلك اين ما كنت علي الفور.
افضل شركة تنظيف مكيفات بالرياض
شركة تنظيف مكيفات السبلت بالرياض
شركة غسيل مكيفات بالرياض

شركة رش مبيدات بالرياض

meldaresearch ütles ...

Online psychology essay writing services are very difficult to complete and many students are always searching for Help with Psychology Coursework Writing services to help them complete their psychology research paper writing services and psychology case study writing services.

William Ava ütles ...

How to Activate the USTVNow on Roku?

On the US TV Now channel on the Roku device, on the Roku channel hub you need to get the channel app. After installing the channel app you need to complete the activation steps by providing the TV provider user id and the password. After this, you can start to stream the twenty-eight channels on the US TV Now streaming service.
For more update on the USTVNow.com/Roku, you can get guidance from our expert team by dialing the Toll free Number +1-805-436-1200

Florahmelda ütles ...

Hotel & hospitality assignment writing services are essential for hospitality management coursework writing service students and Hotel & Hospitality Writing Services seekers.

kraigsmitham ütles ...

To activate your Roku device, sign in to the Roku account, collect the Roku activation code and then provide the code by visiting the page, Roku.com/link. If the device activation is complete, visit the channel store to add and activate your favorite channels

Roadrunner Support ütles ...


Thank you for your sharing. Thanks to this blog I can learn more things. Expand your knowledge and abilities. Actually the article is very practical. Thank you.If you are the one looking for technical help in Roadrunner Email then call us today at Roadrunner Support Number and get connected with our award-winning team of Roadrunner Email. They are capable of resolving the technical bugs and issues.

Roadrunner Email Not Working
Change Roadrunner Password
Reset Roadrunner Password
TWC Email Not Working
RR Email Login Problems
RR Email App Not Working
Recover Forgot Spectrum Email Password
Change Spectrum WiFi Password
Forgot Spectrum WiFi Password

عبدالله هادى ütles ...

شركة مكافحة حشرات بالرياض
شركة مكافحة النمل الابيض بالرياض
شركة مكافحة الصراصير بالرياض
شركة مكافحة الفئران بالرياض
شركة رش مبيدات بالرياض

Postita kommentaar