Esmaspäev, 15. juuni 2015

Mida vajab Eesti majandus?

Äripäeva tõdemus, et visioonitus räsib Eesti konkurentsivõimet on õigel kohal. Eesti majanduse väljavaated ei ole kõige roosilisemad ning ettevõtjad ei ole ainsad, kelle arvates puudub Eestil pikaajaline eesmärk, mille suunas liikuda.

Nõustun president Ilvesega, kes tõdes, et tema meelest muutub Eesti täna esimest korda aeglasemalt, kui maailma meie ümber. Seda näitavad väga palju analüüsid ja edetabelid: näiteks tänavuses Lausanne’i juhtimise arendamise instituudi (IMD) edetabelis oleme taandunud koha võrra, 31. positsioonile. Meist on mööda läinud nii Leedu kui ka Tšehhi. Läti teeb maksupoliitikas julgeid samme, millel võib olla mõju meie majandusele. Mitmed välisinvestorid on teatanud töökohtade vähendamisest Eestis ning meie ekspordikasv on jääb mõne protsendi piiresse. Ja asi pole selles, et teised oleks hakanud kiiremini muutuma, vaid põhjus on selles, et meie oleme jäänud iseenda edu imetlema.

Eesti Nokiat ei otsi enam keegi, nüüd on meil kadunud visioon – ükskõik kui abstraktselt see ei kõla. Ettevõtjad kurdavad, et puudub järgmine suur eesmärk, sarnaselt ELi, NATO, euroga liitumisele – teate küll. Selleks on vajalik, et keegi mõtleks kaugemale, kui nelja-aastane valimistsükkel. Ja keegi, kes vaataks Eestit terviklikult, mitte pelgalt oma kitsast valdkonna või poliitilisest huvist lähtuvalt. Keegi, kes analüüsiks, mis on meile kasulik pikemas perspektiivis ning ütleks välja ka asjad, mis meile praegu ei meeldi, kuid pikemas perspektiivis toovad meile siiski ikkagi kasu. Edu ju polegi lühiajaliste naudingute kogum, vaid pikaajalise töö tulemus, kus tähelepanu tuleb pöörata kõikidele detailidele.

Arengufondil on asutamisest alates olnud kaks ülesannet: esiteks olla kaasinvestoriks ettevõtetesse kes julgevad vaadata kaugemale tulevikku ning aidata neid kapitali ja teadmistega ja teiseks analüüsida majanduskeskkonda ning pakkuda lahendusi, mis pikemas perspektiivis me majandusele kasuks tulevad.

Esimese ülesandega on Arengufond suurepäraselt hakkama saanud. Arengufond, olles motiveerinud investoreid koos endaga investeerima ning pakkudes investoritele tuge investeerimisel, on sisuliselt käivitanud Eesti era- ja riskikapitalituru. Oleme aidanud käivitada tõeliselt maailma muutvaid start-up’e nagu näiteks GrabCad ning Modesat. Ka paaril viimasel nädalal oleme koos start-up-kogukonnaga rõõmustanud investeeringute üle idufirmadesse, mis kuuluvad SmartCapi portfelli. Koos eraturuga käivitasime uue ärikiirendi Startup Wise Guys. Lisaks on Arengufond palju toetanud start-up’e ka seadusandlikul tasandil, luues koos Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni ning Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooniga investeeringuteks vajalikke näidisdokumente ja vedades eest äriseadustiku muudatusi.

Teine ülesanne, pikaajaliste majandusanalüüside tegemine, pole nii suurepäraseid tulemusi andnud. Kvaliteetseid analüüse on Arengufond teinud kogu oma tegutsemise ajal ning teeb ka praegu, kuid neist pole kasu, kui otsustajad ei vii ettepanekuid ellu. Üks suurimaid väljakutseid Arengufondi toimimise juures on täna küsimus, kuidas viia tehtavate analüüside tulemused otsustajateni ehk Riigikoguni. Peame koos Riigikoguga kokku leppima Arengufondi ellukutsuja ning omaniku ehk Riigikogu ootused Arengufondile majandusanalüüside tegemisel, sest vaid nii on neist ka päriselt Eesti majandusele kasu.

Oleme täna olukorras, kus erinevate majandusnäitajate trendid hoiatavad meid, et nii edasi liikudes, oleme varsti olukorras, kus me kindlasti ei taha olla. Seetõttu on täna olulisem kui kunagi varem, et keegi mõtleks selle olukorra peale, kus me tahame 10 või 15 aasta pärast olla. Arengufond on selleks loodud ja on täna ka väga pädev neid tulevikuanalüüse tegema. Lahendada tuleb veel ülesanne, kuidas need analüüsid tegudeks saaksid.


Arutelu majanduse üle peab olema järjepidev ning pikaajalise vaatega. Me ei saa endale lubada, et nii poliitikud kui ettevõtjad teeksid otsuseid lähtudes vaid sellest, mis on kasulik täna. Lõpuks elame me siin riigis ka pärast järgmisi valimisi ja tahame, et siin elaksid ka me lapsed.

Pirko Konsa
Eesti Arengufond

7 kommentaari :

Unknown ütles ...

We should not want to be the same as others and we should not want others to be the same as us. Rather, we ought to glory and shine in all of our differences, cpm math hw help flaunting them fabulously for all to see! It is never a conformity that we need! We need not to conform! What we need is to burst out into all these beautiful colors!

Unknown ütles ...

Once these "standards" have been established, pacing plans are then drawn up to make sure that each particular skill is taught at the same rate and in the same way to all children. This is, of course, absurd. https://jetwriting.com/write-my-research-paper/ It gets even worse when one considers the very real fact that nothing of value is learned permanently by a child in a day or two.

gegegerianian ütles ...

The amount you are going to pay buying research paper is a significant factor in the decision-making process. Obviously, you do not want to overpay when there is an option to pay less and get the same quality.

gegegerianian ütles ...

Online gaming authorities, commissions baccarat and licensors are different than those offline. Some of them are more lax than others, which means the casinos they oversee have more margin for error.

admin ütles ...

google 942
google 943
google 944
google 945
google 946

Kaylee Brown ütles ...

Are you looking for reliable finance assignment writing help online? As you know, finance is one of the vital parts of study for those interested in entering into the business field in the future. So, you need to look for a leading company providing finance assignment help to get a better grade in your academic career. Students must go for those experts who are well certified and qualified to do the assignments. Though, the top universities of finance from the world offer various case studies and projects to excel their knowledge. Keeping the importance of finance assignments in mind, many companies hired professionals to help the students in critical situations.

John ütles ...

مهراد جم

علی لهراسبی


Postita kommentaar