kolmapäev, 9. aprill 2014

Iisraeli idufirmade eduloost


TerraVentures kontor Hamadas


Eelmisel nädalal külastasime Arengufondi juhtkonnaga Iisraeli - eesmärgiga uurida kohalikku innovatsioonimaastikku, mis on erakordset edukust näidanud. Lugesime eelnevalt rohkelt ning ootused olid kõrged. Kuid oy vey, need ületati julge varuga.

Graafik oli tihe ja kohtusime paljude tarkade peadega, nädala lõpuks oli uut ja huvitavat infot sedavõrd kõvasti saabunud, et kõrvadest suitsu tulemine ei üllatanud enam kedagi. Kindlasti kajastame seal nähtud ka veel detailsemalt, kuid tahtsin esimese reaktsioonina tuua neli olulist punkti välja. Põhjalikumaks analüüsiks on vaja aega, kuid esmane reaktsioon on sageli kõige elusam.

Kui Baltikumis on umbes 300 idufirmat ja neist 200 on Eestis, siis on põhjust vist veidi uhkust tunda. Kuid kui 8 miljoni elanikuga Iisraelis on 12 000 idufirmat, siis tuleb vastu rinda taguv käsi tagasi häbelikult taskusse panna. Mis on nende edu võti? Mõned märksõnad sel teemal.

1. DNA. Ka ettevõtluses on oma DNA. Kohtusime väga huvitavate ja praktiliste professoritega Tel Avivi Ülikoolis, Israel Droriga ja Shmuel Ellisega, kes on raamatu “Evolution of New Industry” autorid. Raamat on väga põnev - räägib sellest, kuidas kogu see 12 000 idufirmaga tänane ökosüsteem on alguse saanud 1980-ndatel loodud kaheksast high-tech ettevõttest. Mis on Eestil sellest õppida? Härrased Drori ja Ellis on valmis tulema sellest rääkima, Arengufondi kutsel on nad neljapäeval Eestis esinemas. Täpsem info siin. Nendega rääkides ja Iisraeli kasvulugu kuulates tekkis ka Eesti kohta mõte, et Skype näol on meil samuti loodud tugev esmane DNA Eesti idufirmade arenguks ja sealt juba kasvanud ka mitmeid lootusrikkaid idufirmasid (Transferwise, Fleep jt.). Kuid see kas sellest ka suur kasv võiks edaspidi tulla, see on paljuski sellest kinni kui kvaliteetselt suudame struktureerida Eesti idufirmade jaoks ökosüsteemi.

2. Ettevõtluskultuur. Juba koolilapsed teavad, misasi on exit ja miks see oluline on. Iisraeli elanikud on tohutult ettevõtlikud, nad ise ka ütlesid, et tahaksid oma kätega kõiki pidevalt katsetada, proovida, testida. Tõsi, nad lisasid, et selline pidev testimismentaliteet toob kaasa selle, et väga pikkasid plaane nad ei oska ja ei taha teha. Sakslaslikku süstemaatilist lähenemist on vähe. Kuid idufirmade puhul on testimismentaltiteet väga sobiv lähenemine.

Samuti mitte karta eksida - enamus idufirmasid ebaõnnestub ning kultuuriliselt nad mõistavad, et eksimus võib olla väga vajalik kogemus. USAs on ka samamoodi, kuid Euroopa üks suur probleem on see, et ettevõtluses ebaõnnestujad tahetakse kohe prügimäele saata. Ühe tugeva inkubaatori juht rääkis suure uhkusega oma ebaõnnestunud idufirmast - selle õppetunnita oleks ta enda sõnul palju halvem juht täna.

3. Tehnoloogiasiire ehk technology transfer. Kuidas saada ülikoolide tarkust äriks pöörata? Üks väga suur probleemala Eesti jaoks ning ka kogu Euroopa jaoks. Ning Iisrael on selles olnud edukamgi kui USA, per capita ilmselt maailmas tugevaim. Tehnoloogiasiire igalpool maailmas kipub olema kahjumlik - vajab ülikoolide või riigi tuge, et tehnoloogiamahukaid idufirmasid saaks tekkida. Investeeringud suured ja tasuvusaeg pikk.

Kuid Iisrael on üks koht, kus on väga palju edukaid tehnoloogiasiirega tegelevaid ettevõtteid. Mõned ülikoolide juures ja mõned puhtalt erakapitalil. Rääkisime neist paljudega ja õppetunnid on väga huvitavad. Üks nendest see, et väga pikalt peab kannatust olema, tehnoloogiasiire võib kasumlikuks muutuda alles 10 aasta järel, kui süsteem on tööle saadud. Ning teiseks - väga oluline on äriline mõtlemine. Ühe TTO juht rääkis, kuidas nemad iga patendi puhul teevad äriplaani - milline tehnoloogiaettevõte võiks nende patenti vajada, millal sealt võiks tulu tulla ning kui pikk tasuvusaeg. Teaduse ja äri ristamine on selliselt väga keeruline, kuid Iisraeli näitel selgelt võimalik, proovime sealt saadud teadmist ka Eesti tehnoloogiasiirde arendamisel ära kasutada.

4. Inkubaatorid. Tuleb tunnistada, et Iisraelis mõistetakse idufirmade arendamiseks loodud inkubaatorit hoopis teisiti kui Eestis. Meil on inkubaator sageli ettevõtte lühiajaline nõustaja, siis Iisraelis on inkubaatorid oluliselt pikemad ja süsteemaatilisemad, ettevõtted on seal sees kuni kaks aastat. Ning ka summad on oluliselt suuremad - ühe ettevõtte kohta osades inkubaatorites 700 000 dollarit. Iisraeli lähenemise põhjendus on see, et kui tahta globaalselt konkurentsivõimelist ettevõtet ehitada, siis peab töö olema pikk ja põhjalik. Ning väga olulisel kohal on töö inimestega - üks inkubaator (mis küll kestis 5 kuud) tegeles ainult idufirma loojate isikuomaduste arendamisega. Seega vähemalt minu isiklik arvamus on, et Eestis on ka vajalikum suuremate mahtudega inkubaatorite tegemine, väikselt pusides me maailma ei jõua.

Kristjan Lepik

10 kommentaari :

Unknown ütles ...

"Põhjalikumaks analüüsiks on vaja aega" - kas praeguseks on olnud piisavalt aega? Heal meelel tutvuks lähemalt.

aboshady ütles ...

ايجار سيارات
سيارات ايجار
اسعار ايجار السيارات
سيارات للايجار الرياض
شركة تاجير سيارات بالرياض
ايجار سيارات مطار الرياض
ايجار سيارات فخمة بالرياض
سعر ايجار سيارات في الرياض
سيارات ايجار يومي
مكتب ايجار سيارات بالرياض
موقع ايجار سيارات
ايجار سيارات بالرياض
مكاتب ايجار سيارات

aboshady ütles ...

شركة تنظيف بالرياض
شركة تنظيف منازل بالرياض
شركة تنظيف شقق بالرياض
شركة كشف تسربات المياة بجدة
كشف تسربات المياة بجدة
شركة كشف تسربات بجدة
كشف تسربات بجدة
افضل شركة كشف تسربات بجدة
شركة كشف تسربات بمكة

Richard Majece ütles ...

What about useful tips I found recently, you can find them here. I used it when I had to write my narrative essay few weeks ago.

anosh ütles ...

تعرض شركة بيرم ان النمل الابيض من اخطر الحشرات وتسبب ضرر كبير للانسان وذلك لانها تسبب مخاطر فى وقت قصير وذلك لان النمل الابيض يقوم بالغذاء على الاقمشة والاوراق و الملابس و تتغذى على مادة السليلوز الموجودة فى الخشب ويتواجد النمل الابيض بكثره فى بريده ولهذا يحتاج مكافحة النمل الابيض ببريدة بالتخلص منه نهائيا وهذا ما تقدمه شركة مكافحة حشرات ببريدة التى تعتبر الافضل فى مجال مكافحة النمل الابيض فى مناطق ببريدة والمناطق المجاوره لها حيث انها تستخدم طرق واساليب متطورة وتستخدم مبيدات حشرية تقوم بمكافحة النمل الابيض وتقدم شركة مكافحة حشرات بعنيزة هذة الخدمات باسعار تناسب جميع العملاء
تعد شركة بيرم افضل شركة تنظيف منازل ببريده هى اقوى الشركات التى تقدم خدمات التنظيف وذلك لانها تقدم عماله مدربة علي اعلي مستوي ولديهم خبرة فى هذا المجال و تستخدم شركة تنظيف شقق ببريدة طرق واساليب حديثه فى التنظيف و تستخدم اجهزة حديثة للتنظيف و الشطف منها التنظيف بجهاز البخار وغيرها من الاجهزة التى تستخدمها شركة تنظيف ببريدة فى التنظيف وتقوم الشركة بتنظيف المنازل والفلل والقصور والشركات وتستخدم شركة نقل عفش ببريدة طريقة التنظيف بالبخار التى تقوم بقتل الجراثيم و البكتريا و تعتبر حل فعال لكل انواع الاوساخ والبقع

anosh ütles ...

شركة بريق اللؤلؤة للخدمات المنزلية
شركة تنظيف فلل بالرس تقدم الصيانة للمنازل والفلل والقصور والشاليهات، وكذلك الشركات والمستشفيات والمساجد وجميع المباني والوحدات السكنية.
شركة تنظيف كنب بالبكيرية
شركة تنظيف منازل بالبكيرية
شركة تنظيف بالزلفي
شركة رش مبيدات بالبكيرية
كما تمتلك شركة تنظيف موكيت بالرس باقة كبيرة من الخدمات المنزلية مثل التنظيف والترميم والتشطيب والعزل المائي والحراري ومكافحة القوارض وخدمات الكهرباء والسباكة والأثاث والعفش وغيرها وأخيرًا خدمات الصيانة.
في حالة حدوث عطل أو اشتباهك في خلل داخل منزلك أو حتى إذا رغبت في إجراء صيانة دورية على منزلك وأجهزتك، بإمكانك التواصل مع شركة تنظيف شقق بالرس وطلب خدمات الصيانة.
شركة مكافحة حشرات بعنيزة
شركة مكافحة حشرات بالرس
شركة مكافحة حشرات بالبكيرية

anosh ütles ...

شركة مكافحة حشرات بالبدائعوتقوم شركة تنظيف فلل بعنيزة بتقديم الخدمات الخاصة بها في محافظات المملكة العربية السعودية (الرياض – الدمام – القصيم – جدة).
شركة مكافحة حشرات بالزلفي
شركة رش مبيدات بالمذنب
شركة تنظيف مكيفات بالبكيرية
شركة رش مبيدات بالرسسيقوم فريق خدمة العلاء بالرد عليكم وتحديد موعد لزيارة فريق الفنيين لمنزلكم، بعد فحص المنزل وتحديد موضع المشكلة فإن فريق شركة تنظيف كنب بالرس سيقوم بإعداد خطة صيانة كاملة معدة خصيصًا لمنزلك، لتناسب احتياجاتك ورغباتك وميزانيتك.

anosh ütles ...

مكافحة النمل الابيض ببريدة
مكافحة النمل الابيض بالبكيرية
مكافحة النمل الابيض بعنيزة

meldaresearch ütles ...

Online biology essay services have come up with Biology Essay Writing Services for biology research paper writing service students in order for them to score straight A’s in their custom biology research paper services.

Florahmelda ütles ...

To seek the best Life Science Writing Services for those studying biology coursework writing services, it is important to hire an award winning science paper writing service company.

Postita kommentaar