reede, 26. juuli 2013

fs: Kaamera, mis salvestab lõhnasid

Scentography … the future of smell capture? Photograph: Amy Radcliffe
Pilt: The Guardian

Lõhna salvestamise tehnoloogia ei ole küll uus, kuid disainer Amy Radcliffe on loonud lõhnade püüdjale kena kasutajasõbraliku vormi –”kaamera”, mille nimeks on Madeleine. Kaamera nimi on antud Marcel Prousti jutu järgi, kus koogi hammustamine kutsus tahtmatult esile mälestuse.

Lõhna kogumiseks asetatakse torbik kas keskkonda või  objektile, mille lõhna tahetakse koguda (video leiad siit). Seejärel imeb pump õhu läbi lõhnalõksu, milleks on lõhna tekitavaid lenduvaid osakesi absorbeeriv vaik. Värskete maasikate lõhna absorbeerimiseks kulub vaid mõni minut, kuid vaevu hoomatava atmosfääri lõhna salvestamiseks võib kuluda umbes ööpäev.

Lõhnakaamera projekt põhineb Šveitsi keemiku Roman Kaiseri poolt 1970tel välja töötatud tehnikal, mis oli mõeldud haruldaste taimede lõhna kogumiseks parfümeeriatööstuse jaoks. Radcliffe ütleb, et lõhnatajul on otsene seos emotsionaalse mäluga ja me reageerime sellele instinktiivselt ning see on digitaalsest salvestamisest ja paljundamisest nii kaugel, kui võimalik. Radcliffe’i magistritööks Londoni Kunstiülikooli kolledžis Central Saint Martins on tähendusrikkamate tajude toomine mälestuste salvestamisse.

Radcliffe on valmistanud töötava prototüübi ning saatnud mõned näidised parfüümi-laboratooriumi gaaskromatograaf - mass-spektomeetriga töötlemiseks. “See on nagu tohutu elektriline nina,” ütleb ta. “See töötleb osakesi ja annab välja lõhna kirjeldava valemi graafiku. Sellest valemist on võimalik kunstlikult taasluua täpne lõhn.”

Radcliffe kujutleb, et tulevikus viivad kasutajad oma “ülesvõtetega” lõhnalõksud kohalikku gaas-kromatograaf - mass-spektromeetri laborisse samal moel, nagu viiakse laborisse fotorulle, kuid tulemuseks ei ole pildid, vaid väikesed pudelikesed lõhnaga ja pronksist kettad spetsiaalse valemiga. Radcliffe ütleb, et see võib olla ükskõik mis – näiteks sinu vana maja või eemaloleva sugulase või partneri lõhn. Mõte portreedest meeldib Radcliffe’ile eriti, kuna igal inimesel on oma lõhn.

Lõhnakaamera disain on esitatud Lowe and Partners Nova auhinna kandidaadiks ning Radcliffe loodab leida tööd parfüümilaboris, et oma ideed edasi arendada.

Hinda leiutise laia kasutusse jõudmise
Tee oma valik ja vajuta „Vote“. Tulemuste vaatamiseks vajuta „View Results“. Hinnata saab ainult ühe korra! Lisa kommentaaridesse ka oma valikute lühike põhjendus.