Neljapäev, 18. juuli 2013

4D printimine: hooned, mis võivad aja jooksul muutuda


Pilt: BBC Future Thinking

BBC Future Thinking tutvustab MIT’i (Massachusetts Institute of Technology) arhitekti Skylar Tibbits’i ideed 4D printimisest.

Mis siis, kui hooned suudaksid muuta oma kuju ja vormi – ilma mingi meie-poolse tegevuseta? Arhitekt Skylar Tibbits ütleb, et 4D printimine võiks panna materjalid iseennast ehitama.

See, kuidas me oma rajatisi ehitame, on muutunud järjest keerukamaks ja keerukamaks. Samas on nende ehitamiseks kasutatavad materjalid staatilised, oodates, et meie nad soovitud vormi paneksime. Mis siis, kui nad suudaksid ennast ise kokku panna – ja isegi vormi muuta, kui seda on vaja?

Skylar Tibbits ütleb, et arenev 4D printimise tehnoloogia, kus 3D prinditud materjal ajas vormi muudab, võimaldab meil ehitada asju, mis suudavad kohaneda meie vajadustega või keskkonnaga nende ümber. Tibbits usub, et see tehnoloogia võib viia vastupidavamate ja kergemate konstruktsioonideni – sellisteni, mis suudavad reageerida maailmale nende ümber.


MIT’i kodulehel on näha ka 4D printimist tutvustavad videod, kus demonstreeritakse MIT’i ja Stratasys'i koostöös välja töötatud uut "isevoltivat" materjali.