kolmapäev, 9. jaanuar 2013

fs: Inimtuunimine muudab töökohta

Futusignaal on rubriik tulevikutrendidest, kus kajastame lühemal kujul huvipakkuvaid uudiseid esimestest tähelepanuväärsetest märkidest võimalike muutuste eel ühes või teises valdkonnas

Tehnoloogiad, mis parandavad selliseid inimvõimeid nagu mälu, nägemine, kuulmine, liikumine, muudavad lähikümnendil märkimisväärselt seda, kuidas inimesed töötavad. Selle järelduseni jõuti nelja Briti rahvusliku akadeemia hiljutises ühises töötoas. Kõige hea kõrval tõstatusid ka mitmed tõsised eetilised, filosoofilised ja majanduslikud küsimused, mis nõuavad vastust selliste tehnoloogiate aina laiemal levikul.

Kuni tänaseni on keha ja vaimu turgutavaid füüsilisi ja kognitiivseid abivahendeid kasutatud peamiselt vastavate kehafunktsioonide taastamiseks, aga üha enam tarbivad neid ka täiesti terved inimesed. Massachusettsi Liberaalsete Kunstide Koledži (ingl College of Liberal Arts) uuringud on näidanud, et kuni 16% USA tudengitest juba kasutavad vaimseid erguteid oma õpitulemuste parandamiseks. Lähitulevikus võib öist nägemist parandav silma võrkkestaimplantaat kasutust leida mitte ainult kaitseväes, vaid ka näiteks turvameeste ja metsavahtide puhul.

Muude sarnaste teemade hulgas kasvab lähikümnendil selliste tehnoloogiate tähtsus:
  • arvutipõhine kognitiivne koolitus (treening);
  • õppimist parandavad mitte-invasiivsed (st mis ei nõua operatsiooni või muul moel füüsilist sekkumist) aju stimuleerimise tehnikad;
  • vananeva elanikkonna kognitiivseid võimeid säilitavad ravimid; 
  • ühise tajumise (nö „kollektiivse aju") tehnoloogiad nagu interneti otsimootrite analüütika või erilised mobiilsed kaardilahendused;
  • bioonilised jäsemed ja ekso- (e välis-) skeletid.
Nende tehnoloogiate levikul toob ravi (taastamise) ja võimendamise (terve inimese võimete) vahe hägustumine kaasa keerulised küsimustepuntrad nii meedikutele, politiikutele, inseneridele kui paljudele tööandjatele, kes nendega üha sagedamini jhakkavad kokku puutuma. Kellele see teema sügavamat huvi pakub, siis tasub lugeda selle töötoa tulemustest väljakasvanud raportit „Inimeste täiendamisest ja töö tulevikust" (ingl „Human enhancement and the future of work").

5 kommentaari :

Unknown ütles ...

Mina ei taipa: kas minu poolt esitatud Lorentz-teisenduste revideerimise-nõue ei kõlba sellepärast, et olen eestlane?
või ei saada lihtsalt aru, kuna koolis EI LUBATA alternatiivi!?
Esitame ühtses vormis (!) lubamatu ja õige:
Lorentz: f(ct) = Lct(1 - (v/c)cosa);
Galilei: f(ct) = ct(1 - (v/c)cosa);
....................................
"Laotus Cartesiuse ristkoordinaadistikus tasapinnale":
L. : {x`= [L(ctcosa - vt)]; y`= y;}
G.: {x´= ctcosa - vt; y´= y;}
...............................................
Lorentz-tegur L = 1/k; k = (+,-)(1 - (v/c)^2(-1/2);

Samal teemal: Tõnu:veebiruum

Unknown ütles ...

Vabandan!
Laotuses G : {x´= ct cosa - vt; ja y´= ky;} !!

meldaresearch ütles ...

Medical assignment writing projects are very difficult to complete and many students are always searching for Help with Medical Assignment companies to help them complete their medical coursework assignments.

Term Paper Writing Services ütles ...

Online business and information system coursework writing services seekers find it easy to access Information Systems Writing Services and IT research paper writing services since most information system essay writing services companies offer them.

Unknown ütles ...

visit to our website to get the best leather quality
Men Brown Biker Leather Stylish Jacket

Postita kommentaar