esmaspäev, 19. november 2012

fs: Robotid asendavad Hiinas miljon tehasetöötajat

Futusignaal on rubriik tulevikutrendidest, kus kajastame lühemal kujul huvipakkuvaid uudiseid esimestest tähelepanuväärsetest märkidest võimalike muutuste eel ühes või teises valdkonnas

Just nii palju kavatseb SingularityHUB'i andmetel Foxconn kolme aasta jooksul võtta kasutusele roboteid, mis on firma nime järgi ristitud foxbot'ideks. See on seesama maailma suurim 1,2 miljoni töötajaga (ainuüksi Longhua tehases töötab mõnedel andmetel 450 000 inimest) Taivani päritolu ettevõte, mille Hiina tehastes valmib enamus Apple'i tooteid (aga ka palju HP, Delli ja Sony seadmeid). See on ka seesama vastuolulise kuulsusega Foxconn, mis on viimasel ajal meedias palju tähelepanu saanud pingeliste töösuhetega, kehvade töötingimustega, väidetavate rahutuste ja isegi mitmete enesetappudega. Nüüd on firma president Terry Gou välja käinud plaani paigaldada oma tehastesse kolme aasta jooksul miljon robotit.

Gou plaanist pole palju teada, kuna Foxconn valmistab neid roboteid ise ja pole huvitatatud turunduslikel ega muudel eesmärkidel neist üksikasjalikult pajatama. Teada on, et esimesed 30 tuhat foxbot'i on paigas 2012. aasta lõpuks ja nad pole mõeldud lihtsalt seniste töötajate täienduseks (tööprotsesside automatiseerimine on Foxconnis toimunud pidevalt nagu ka see YouTube'i klipp iPad'ide kokkupanemise kohta näitab), vaid asenduseks. See saab toimuda ainult tänu botide piisavalt madalale langenud hinna tõttu 25-30 tuhat USA dollarit on sealse töötaja kolme aasta kesmine palk. Samas on jätkuvalt kasvavad töötasud ainuüksi tänavu tõsnud veerandi võrra ja seda paljuski rahvusvahelise surve tõttu (Apple oli lausa sunnitud tellima tehaste töötingimuste välise auditi tõrjumaks ekspluateerimissüüdistusi).

Üks vähestest netis leiduvatest piltidest foxbot'i kohta (pilt: TechWeb.com.cn)

Foxconni plaan pole ilmselt ainult ajendatud robotite vähenõudlikkusest töötingimuste osas, ehkki firma viimaste aastate muresid vaadates ei ole see ka vast viimasel kohal (Foxconn pole ainuke, Canon teatas samalaadsest plaanist juba mais 2012). Robootika on tööstuses teed rajanud aastakümneid esimeste täisautomaatsete autokonveiritega juba 80-ndatel. Nüüd on jõutud peenmehaanikani, mis tähistab järjekordse valdkonna hõivamist, kus masinad on saamas inimestest efektiivsemaks. Teisalt muutuvad aina olulisemaks need oskused, milles masinad lihast ja luust töötegijat niipea veel üle ei trumpa (ja nendest rääkis pikemalt üks varasem Fututoa lugu tulevikutöö võtmeoskustest). Turuanalüütikud näevad selles Foxconni uudises märki tööjõunõudluse nihkumisest lihtsama tootlikkusega töötajatelt kesk- ja kõrgtaseme tehnoloogia ning teadus-arendustegevuse taustaga spetsialistidele.

1 kommentaari :

Postita kommentaar