neljapäev, 8. november 2012

fs: Nohikute triumf presidendivalimistel

Futusignaal on rubriik tulevikutrendide kohta, kus kajastame lühemal kujul huvipakkuvaid uudiseid esimestest tähelepanuväärsetest märkidest muutuste eel ühes või teises valdkonnas.

Mitmel pool USA meedias tuuakse esile New York Times'i valimsiblogi 538 pidaja Nate Silveri ennustuste täkkeminekut - ta ennustas Obama võitu täpselt mitte ainult riigi tasemel, vaid 100%-liselt ka iga 50 osariigi kohta eraldi võttes. Sellega ületas NYT valimisteanalüütik oma tulemust 2008.a. valimistel, mil ta pani mööda vaid Indianaga (ja Obama võitis seal toona kõigest 0,1% eduga).

Blogi 538 ennustus langeb kokku tegelike 2012. a USA presidendivalimiste tulemustega (pilt: Twitter)

Kuidas ta seda teeb? Tegemist pole kõhutunde või elukogemusele tuginevate poliitikakommentaatorite sarnase hinnanguga, vaid üsna kuiva rehkendamisega. Vast seetõttu nimetab mashable.com seda valimistulemust ka "nohikute triumfiks." Oma kuue-etapilises metoodikas kasutab Silver nii arvamusküsitluste kaalutud andmeid, nende kohandamist trendidega, demograafiliste andmete regressioonianalüüsi kui ka kümmet tuhandet (!) arvutisimulatsiooni päevas (pikemalt seletatud 538 blogis). Ilmselt on Silver oma matemaatilises mudelis kasutatavad algoritmid nii hästi valinud ja ära timminud, et sissesöödetavate andmete põhjal tehtav ennustus täkkemineku tõenäosus on niivõrd suur.

Kas tulevikus muutuvad valimised mõttetuks, kui tulemus teada? Seda kindlasti mitte, kuna ka kõige paremad mudelid saavad siiski pakkuda vaid tõenäosust ja tuleviku puhul pole see kunagi täiuslik. Ka 99,9% tõenäosuse puhul võib ette tulla ettennägematud sündmusi (nö mustad luiged või wildcards), mis olukorda ootamatult ja oluliselt muudavad. Ka USA presidendivalmistel võib näiteks äärmuslik ilm tasavägiste kandidaatide puhul kaalukaussi kallutada, kui piisavalt suur hulk valijad jätab aknast välja vaadates hetkeajendi tulemusel valima minemata. Selliste ootamatuste puudumisel on aga statistika tõestamas end hea asendusena Delfi oraaklile või vähemalt poliitikakommentaatoritele.

1 kommentaari :

Bextol ütles ...

Each year, the people of Bulgaria consume 1.1 litre of alcohol per capita, and this volume consists of 39.3% beer, 16.5% wine, 44.1% distilled spirits, 0.1% other alcohol.

http://www.confiduss.com/en/jurisdictions/bulgaria/culture/

Postita kommentaar