kolmapäev, 31. oktoober 2012

fs: Inglise keel jääb maailmakeeleks

Futusignaal on rubriik tulevikutrendide kohta, kus kajastame lühemal kujul huvipakkuvaid uudiseid esimestest tähelepanuväärsetest märkidest muutuste eel ühes või teises valdkonnas.

Internetis on nüüdseks mandarini hiina ja inglise keele kasutajaid pea ühepalju - vastavalt 510 ja 565 miljonit (vaata statistikat). Hiinakeelne internet on viimase kümne aastaga palju kiiremini, 15-kordselt kasvanud - samas kui inglise keele kasutajaid on kolm korda rohkem. Sellest tahetakse järeldada, et hiina keel saab varsti maailma kõige kasutatavamaks keeleks. Kas tõesti? Inglise keel on ja jääb arvatavasti kõige enam kasutatavaks keeleks.

Kasvunumbrid näitavad, kuidas hiinakeelne elanikkond on jõudnud internetti. Kuid erinevalt inglise keelest on mandarini hiina keelel loomulik kasvubarjäär. Peale hiinlaste endi ning selle vähemuse, kes Hiinaga otseselt suhtlevad, ei kasutata hiina keelt maailmas omavaheliseks suhtlemiseks. See on liiga raskelt õpitav ning laia kasutust pärssiva kirjapildiga, nagu väidab The Economist. Kindlasti saab maailmas olema rohkem hiina keele õppijaid, kuid suhtluskeelena jääb inglise keel maailma lingua francaks veel pikka aega. Huvitavam on hoopis teada, kuidas Hiinas inglise keele tase areneb, et Hiina majandus edasi saaks areneda. Vaatamata suurtele inglise keelt õppivatele massidele (neid on 300 miljoni ringis), on oskuste tase väga madal.

Muide, kõige rohkem on kümne aastaga internetis kasvanud hoopis araabia (2,501%) ja vene (1,825%) keele kasutus. Vene keele mõjuvõimu kasv hakkas langema pärast Nõukogude Liidu lagunemist. Araabia keelt ei vii maailmakeeleks isegi uute keelekõnelejate pealesünd - Araabia riikides endiski kõneldakse omavahel kohati arusaamatuid dialekte ning puudub ühte organ, kes standardiseerimise ette võtaks.

0 kommentaari :

Postita kommentaar