kolmapäev, 9. märts 2011

BRIC riikide võimas ekspansioon Aafrikas


Hiina ehitusinsener kaitsmas oma nägu Aafrika tolmu eest Sudaanis. Allikas: Reutersi raport "In Africa Brazil takes a different track",  2009 a.
   Maailma tähelepanu on pöördunud vägivallale Liibüas. Pingsalt jälgib rikkam osa planeedist, kuidas poliitilised rahutustelained kogu Põhja-Aafrikas ning Lähis-Idas naftabarreli hinda üles kruvivad. Samal ajal elavad Aafrika lõunapoolsed maavaraderikkad riigid üle BRIC riikide tegevusest ajendatud majanduslikke muutusi. Kuivõrd maailm seisab silmitsi ressursside nappusega, käib kasvavate majanduste vahel võitlus toorainete tulevikutarnete kindlustamise pärast. Lisaks on Aafrika näol tegemist ka meeletu tarbijapotentsiaaliga. See, kes saab võtmepositsiooni Aafrikas, on selgelt võitja ning hetkel paistab BRIC riikide seas võidumeheks olevat Hiina RV, kirjeldab Globaltrends blogi.

Aafrikal on nii mõndagi pakkuda: nafta, gaas, puit, süsi, vask, rauamaak, kuld, teemandid, uraan jne.

Allikas: Financial Times

Vaatamata pingutustele vaevlevad paljude Aafrika riikide majandused jätkuvalt madala harituse, oskustebaasi, suure tööpuuduse ning sellest tuleneva vaesuse käes. See on loonud hea pinnase arenenumatele riikidele oma kapitaliga ning koostööprogrammidega sisenemiseks. Viimasel ajal on sellest võimalusest väga aktiivselt kinni haaranud BRIC riigid, eelkõige Hiina, India ning Brasiilia.

Hiljuti ilmunud raportist Brazil`s Investment in Africa selgub, et Hiina edastab rüseluses Aafrika loodusvarade pärast edukalt lõppenud tehingute poolest kaugelt teisi riike. IMF andmetel kasvas 2010 a. kaubanduse maht Hiina ja Aafrika riikide vahel 107 miljardi USD-ni. Indial on samal aastal Aafrika suunal näidata 32 miljardi USD väärtuses kaubandusmahtu. Brasiilia on kolmandal positsioonil aastase kogumahuga 20 miljardit USD ning BRIC neliku nõrgim on Venemaa 3.5 miljardit USD.

BRIC riikidest juhib Hiina ka otseinvesteeringute mahu poolest (FDI) Aafrikasse. 2007. aastaks oli see kasvanud kumulatiivselt 13.5 miljardi USD-ni, mis teeb ligi 14% kogu Hiina välisinvesteeringutest. Brasiiliast tuleva FDI maht Aarikasse oli aastatel 2001-2008 1.12 miljardit USD.

Selline asjade seis on loogiline kuna ühelt poolt on Hiinal kaubavahetusest muu maailmaga päris kopsakas ülejääk. Esiteks on Hiina valitsuse käsutuses üle  2.4 triljoni USD väärtuses valuutareserve ning teiseks loodusvarade nappus on kasvava majandusega Hiina jaoks kindlasti kriitilisem murekoht kui Brasiiliale.

Hiina edu taga Aafrikas on riigi tasandil tegutsemisest tulenev mastaapsus ning riigi finantsmuskel. Enamasti pakub Hiina riiklike programmidena suuremahulist taristu ehitamist (elektrijaamad, veetammid, teed jms) ning nende eesmärk on tagada stabiilne toorme voog kasvava Hiina majanduse toitmiseks. Tehingute õnnestumise tagamiseks tegutseb hetkel Aafrikas ligi 2000 Hiina ettevõtet.

Brasiilia investeeringuid Aafrikasse veab erasektor, samal ajal on palju tuge olnud endise Presidendi Luiz Inacio Lula da Silva tegevusest. Samuti on sihitud pigem projekte, mis aitaks Brasiilia ettevõtetel kasvatada konkurentsi maailmaturul ning vähem on fookuses toorainete kättesaadavuse garanteerimine kodumajandusele. Seetõttu on Brasiilia haare keskendunud arenenumale osale nagu Angoola, Mosambiik, Egiptus, Nigeeria ja LAV.

Samas võib arvata, et peale suurema vaesuse leevendamist alustavad mitmed Aafika riigid jõulisemate reformidega loodusvarade väljaviimise piiramiseks ning soovivad näha majandust, mis seda ressurssi pigem kohapeal vääristaks.

Loe lähemalt Globaltrends blogist.

0 kommentaari :

Postita kommentaar