neljapäev, 24. veebruar 2011

Talendiralli - maailmas kasvav trend


Globaliseerumine kui megatrend on ümber kujundamas muu hulgas ka rahvastiku rände ja mobiilsuse profiili maailmas. Kui seni ollakse harjunud maailmas „lõuna-põhi“ suunalise ning pigem erialase ettevalmistuseta inimeste rändega nagu näiteks massiline emigreerumine Ladina-Ameerikast USA-sse või Põhja-Aafrikast Euroopasse siis järgmised 10 aastat näeme maailmas rände mitmekesistumist ning riikide aktiivsemat tegutsemist erialaselt hea ettevalmistusega inimeste tööjõuturule meelitamiseks, kirjeldab tulevikutrende CIFS 2010. a. avaldatud raport Global Talent Rally (Globaalne talendiralli).

Tuleviku teadmusühiskonna olulisemateks tootmisfaktoriteks on kindlasti talendid, nende loovus ning sellest tulenev ettevõtete innovatsioonivõime. Seetõttu, seistes silmitsi vananemise ning järjest kasvava vajadusega oskusliku tööjõu järele, on paljud Euroopa riigid oma migratsioonipoliitikat üha paindlikumaks kohandamas ning tööjõu vaba liikumise eest seisev Euroopa Komisjon soovib ühtsemat toimivat tööjõuturgu teadmustöötajatele tagamaks „efektiivset ajude tsirkulatsiooni“.

Allikas: www.the-network.com
 Elukaare jooksul on enim valmis teise riiki tööle siirduma alles kujuneva identiteediga ning suurlinnasid sihtivad 20-35 aastased noored (Millenials), seejärel aktiivsus raugeb kuni kasvab alates 55 eluaastast (babyboomers) kui on aega ja vabadust elu nautida ning oma unistusi teostada.

USA eeskuju
USA-l on siin Euroopa ees hea edumaa. Kahtlemata on maailma majanduse arendusvedur USA paljuski oma edule tehnoloogiliste läbimurrete avastamisel ning rakendamisel tänu võlgu eelkõige andekate ning haritud inimese migratsioonile USA-sse. USA teadlastena Nobeli preemia saanutest on 26% USA-sse sisserännanud inimesed. Kui vaadata teadusliku väärtusloome püramiidi keskmist osa siis tuleb välja, et 2003. a. seisuga oli USAs enam kui 1/3 USA teaduse ja tehnika doktorikraadi omanikest sündinud välismaal. USAsse minnakse selleks, et jääda. Enam kui 60% sisserändajatest, kes omandas USA doktorikraadi, töötas Ameerika Ühendriikides ka 5 aastat pärast õpingute lõpetamist.

Tulevikus hakkab rahvusvahelise oskusliku tööjõu sisseränne, selle koosseis ning ulatus toimima üha olulisema mõjutegurina riikide ja regioonide konkurentsivõime kasvatamisel. Uuringutega on tõestatud, et kõrgelt haritud tööjõu migratsioon:
  • võimaldab tugevdada riigis teadus- arendustegevust
  • parandab kohalike ettevõtete integreerumist rahvusvahelistesse võrgustikesse.
  • aitab sammu pidada globaalselt kiiresti areneva tööjaotuslikkusega.
  • leevendab vananemisega kaasnevat sotsiaalkindlustuse kulude koormat
Negatiivse mõjuna võib kujuneda lahkuvate talentide koduriigis tekkivad survet kohalikele ettevõtjatele palkade tõstmiseks ning lisaks sellele võib see vähendab see sihtriigi motivatsiooni panustada oma enese elanikkonna harimisse.

Tööjõu liikumise kasvavad numbrid maailmas
Viimase 10 aasta jooksul on tööjõu rände maht kasvanud 150 miljonilt 214 miljoni inimeseni. Potentsiaali kasvuks on veel küllaga, sest küsitluste järgi Aafrika riikides mujale mineku tuhinas 35%, Lõuna-Ameerikas aga lausa 95% vastanud tööealistest. Lisaks sellele on ligi 700 miljonit inimest aastas, maailmas liikumas riikidesiseselt ning enamasti maapiirkondadest linnadesse.

Uued sihtkohad
Liikumise suunad on muutumas üha mitmekesisemaks. Kui näiteks USA, Kandada ning Singapur võtaks vastu kõik tahtjad siis tähendaks see nende riikide elanikkonna kahekordistumist. Samas näitavad prognoosid , et India ja Hiina tööjõu osakaal globaalses tööjõu rändes kasvab 40%ni ning lisaks sellele valib üha enam inimesi oma sihtriigiks traditsiooniliste arenenud riikide asemel pigem arenevad BRIC riikide majandused. Maailma muutumine multipolaarsemaks ja majandusjõu ning teadmiste liikumine Aasiasse on kasvatanud rahvusvahelist kaubavahetust „lõuna-lõuna“ suunal ning Hiina investeeringud Aafrikasse suurendavad ka samasuunalist tööjõu rännet. Lisaks sellele on oodata, et klassikalised rände magnetid nagu Euroopa, Austraalia ning Põhja-Ameerika muutuvad samal ajal ka ise rohkem tööjõu rände allikaks.

Minek megalinnadesse
Globaalselt liikuva tööjõu sihtkohaks on suurlinnad, sest need on majanduslikult aktiivsed piirkonnad, kuhu kontsentreerub väärtusloome ja selleks vajalikud teadmised, kus luuakse uusi töökohtasid ning tekivad uued karjäärivõimalused. Juba täna on rohkem kui 50% globaalsest rikkusest on koondunud maailma 25 suurlinna.

Vaata lisaks Sally Khallash (http://www.cifs.dk/) esinemist "Kasvuvisioon 2018" foorumil.

2 kommentaari :

Unknown ütles ...

nghĩ thì đã rút được linh hồn của ngọn núi này ra bên ngoài. Đây mới là chỗ làm Vương Lâm động dung, trong mắt hắn chợt lóe lên tinh quang, tay phải lại chậm rãi hạ xuống rồi nhẹ nhàng ấn lên ngọn núi đá. Tiểu cầu giống như sương mù thu nhỏ lại rồi lập tức tiêu tán.Vương Lâm vỗ tay phải xuống mặt đất và khẽ động tâm niệm, khi hắn nâng tay phải lên thì toàn bộ bầu trời lập tức chấn động. Nhưng điều này chẳng qua do thần thức cảm nhận được, trên thực tế thì mặt đất không có bất kỳ thay đổi nào.dong tam
game mu
cho thuê phòng trọ
cho thuê phòng trọ
nhạc sàn cực mạnh
1900 6516 tổng đài tư vấn luật miễn phí
văn phòng luật
số điện thoại tư vấn luật
thành lập công ty
Luồng khí tức tang thương lập tức xuất hiện rồi lập tức tiêu tán, giống như ném một cái thùng gỗ vào trong giếng sâu múc lên một thùng nước nhưng đến khi kéo lên thì đáy thùng lại vỡ vụn, tất cả nước trong thùng lại rơi xuống giếng một lần nữa.

Mà người đang cầm sợi dây lại tự dưng cảm nhận được một lực đẩy truyền ra, chỉ cần không cẩn thận sẽ lập tức té ngã.Vương Lâm lúc này cũng giống như vậy. Hắn rút hồn không được, trong nháy mắt khi

hektorhamelton ütles ...

I completely resolved my question when I read this post, thanks to the author for the very detailed description. I wrote my review on the purplecv.co.uk , you can go in and read. Thank you very much for your attention in your time.

Postita kommentaar